Tekoba inohome Bayisidir

AkilliEvNedir

– Akıllı Ev Nedir ?

Akıllı Ev Sistemleri, nano teknoloji ev otomasyonu ile geliştirilen bir kontrol sistemidir. Bu sistem, evlerde hem büyük bir konfor, hem de güvenlik sağlar.

Günümüzde Akıllı Ev Teknolojisi, yeni konut tiplerinde sıklıkla kullanılmakla birlikte, kullanım amaçları konutlara göre farklılıklar göstermektedir.

Akıllı Ev Teknolojisi, evde gerçekleştirilen rutin işlerin bir kontrol merkezinden yapılamasını  sağlar. Bunlar; aydınlatmadan sulamaya, ısıtma-soğutmadan enerji sistemine ve perde-panjur sistemine kadar geniş bir çerçeveyi kapsar. Sistemlerin kontrolü, ayrı ayrı kumandalar yerine, görsel bir paneli bulunan tek bir kumanda aracılığıyla yapılır. Hatta bilgisayar, tablet veya telefonlardan dahi kontrolün sağlanması, Akıllı Ev Teknolojisi’nin en önemli özelliklerinden biridir.

 – Akıllı Ev Sistemi’nin Kullanım Alanları Nerelerdir ? 

Bu teknoloji, ev, ofis, iş yeri gibi alanlarda kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlar. Gün içerisinde yapılan rutin işler, artık bir uğraş olmaktan çıkar ve kişiye zamandan tasarruf sağlar. Ayrıca tüm kontrol edilecek noktalara uzaktan erişerek evdeki her şey kontrol edilebilir.

Akıllı Ev Teknolojisini, bir cep telefonunun kurulan alarmına benzetmek mümkündür. Örneğin, bir akıllı ev tek bir komut ile gündüz belirlenen bir saatten sonra tüm perdeleri açabilir, kahve makinesini çalıştırabilir, ev sıcaklığını ayarlayabilir. Akşam olduğunda, televizyonu ve perdeleri kapatabilir, alarmı devreye sokabilir, bahçeyi sulayabilir.

Bu teknoloji, evden çıkarken veya belli bir süre evden uzak kalınacağı zamanlarda da güvenliği sağlar. Yine tek bir hareketle, evdeki kapılar ve elektrikli cihazlar otomatik olarak kapanır. Uzun süre evden uzak kalınacağı zaman, perde ve panjurları, ışıkları düzenli olarak açıp kapatır. Böylelikle evin, gün ışığından yararlanmasını sağlayarak, enerji tasarrufu yaratır.

Kapı ve pencereler açık kaldığında kullanıcıyı uyaran teknoloji, güvenliği de sağlamış olur. Güvenliği sağlamasının başka yolları da vardır; kapı ve pencerelere yerleştirilen manyetik sensörler, tüm evi kontrol altında tutar. Eve yaklaşan birini gördüğü anda, televizyon, müzik seti gibi cihazları çalıştırır, ışıkları yakar ve böylece ev sahiplerinin evde olduğu izlenimi verir. Perde ve panjurları açıp kapaması da bu konuda son derece olumlu bir etki yaratır.

Akıllı Ev Teknolojisi ile günümüzün yoğun koşuşturmacalı yaşantısında, ev içi işler kolaylaştırılabilir ve aynı zamanda üst düzey bir güvenlik sağlanabilir.

– Neden Akıllı Ev?

Bugün hala çoğumuz klasik, teknolojik otomasyon ve çözümlerin bulunmadığı evlerde yaşıyor. Neleri kaçırdığınızı görmediğimiz sürece eksiklik hissetmeyebiliriz. Peki akıllı bir evde yaşıyor olsanız neler kazanabilirdiniz?

  1. Güvenlik

Basit bir güvenlik sistemi kurulumu ile evinizin güvenli olduğunu düşünebilirsiniz. Bir seviyeye kadar doğru. Ama Akıllı Güvenlik Sistemleri ile güvenlik seviyesi kuvvetlenebiliyor. Sensör sayısının artması ile gerçekten güvenliği ihlal edici bir durum mu var yoksa bir kedi mi kapıyı tırmalıyor farkını tespit edip gereksiz alarmlar vermeyerek, şüpheli durumları dahi izlemeye alarak yeni nesil güvenlik sistemleri eskilerine göre çok daha güven verici.

Güvenliği sadece hırsızlık olayları açısından düşünmeyin. Prizde unuttuğunuz ütünün elektriğini kesen akıllı eviniz olduğunda evden çıktıktan sonra ütüyü açık mı bıraktım diye düşünmeniz gerekmez. Küçük çocuğunuzun tek başına balkona çıktığını fark edip sizi uyaran bir sistem istenmeyen durumları engelleyebilir.

  1. Zaman

Akıllı bir evdeki en büyük etmenlerden biri de otomasyon. Ev otomasyonu ile zaman harcatan bir çok iş otomatik hale gelmekte, müdahale sayınız azalmaktadır. Örneğin akşam hava karardığında perdeler otomatik kapansa tek tek kapatmakla uğraşmanız gerekmeyecek. Mutfak robotunuz siz uyanmadan 15 dakika önce kahvaltıyı hazırlamaya başladığında kalktığınızda mutfağa sadece hazır olan kahvaltınızı yemek için gireceksiniz. Bunlar küçük zaman dilimleri gibi görünse de benzer çok sayıda konuyu gün içinde otomasyon ile hızlandırarak toplamda fark edilir oranda zaman kazanmanız mümkün olacaktır.

  1. Para

Yaptığınız akıllı ev yatırımının parasını çıkarması kadar güzel bir şey yoktur. Enerji tasarrufu üzerine kuracağınız akıllı ev sistemi parasal olarak size orta ve uzun vadede çok faydalı olabilir. Akıllı kombi ile yaptığınız yatırımı ilk senede, düşen doğalgaz faturanız ile karşılayabilirsiniz. Ya da klimanızın kontrolünü sağlayarak, aydınlatmanızı ,elektriğinizi açıp kapatarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

Çocukların sürekli çıktıktan sonra odaların ışıklarını açık bırakmasından mı şikayetçisiniz? Odada kimse olmadığını anladığında ışıkları söndüren akıllı ışıklandırma sistemi ile elektrik faturanızdaki düşüşü farketmemeniz mümkün değil. Güvenlik çözümleri de aslında büyük ölçüde paranızı cebinizde tutmaya yönelik çözümlerdir.

  1. Konfor

Konfor sizin için önemliyse akıllı ev sizin için. Evim havalansın diye çıkarken pencereyi açıp geldiğinizde evin buz gibi olduğunu görüp bir de kombinin derecesini mi artırdınız? Çözümü akıllı ev. Siz yokken evinizi havalandıran, siz gelmeden önce de belli bir sıcaklık seviyesine getiren eviniz olduğunda gelir gelmez konforlu bir ortam sizi bekliyor olur.

Eviniz batıya bakıyorsa hem akşam salonunuza vuran akşam güneşini güneşlikleri otomatik olarak ayarlayan bir eviniz olduğunda keyfe çevirebilirsiniz. Akıllı ev sistemlerinin sağlayabileceği faydalar saymakla bitmez. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre önem sırası yapıp buna göre uygulamaya geçmeniz en verimlisi olacaktır.

  1. Eğlence

Evinizdeki eğlence sistemleri de evinizdeki diğer sistemlerle haberleşebilir, daha etkin şekilde çalışabilir. Çocukların salona girmesiyle artan gürültüden haberleri duymak için kumandayı alıp sesi mi artırıyorsunuz? Çocuklar çıktığında yüksek kalan sesi tekrar azaltmak için mi uğraşıyorsunuz? Ortam gürültüsüne göre kendini ayarlayabilen ses sistemleri, TV’nin başından kalktığınızda seyrettiğiniz programı kaçırmayın diye kayıt yapmaya başlayan video sistemleri ile eğlencenizin sürekliliğini sağlayabilir, seviyesini artırabilirsiniz.

– Bir Akıllı Evden Beklediğiniz Ne Var?

Aydınlatma Kontrol Elektrik Kontrol Aydınlatma Dimmer
Kombi Kontrol Klima Kontrol Genel Isıtma Sistemi Kontrol
Duman-Yangın Kontrol Gaz Kaçağı Kontrol Su Baskını Kontrol
Hırsız Kontrol Kapı-Pencere Kontrol Perde-Panjur Kontrol
Müzik Yayın Kontrol Sinema Sistemi Hoparlör Kontrol
Kamera Kontrol Asansör Çağırma Merdiven Aydınlatma Oto.
Sulama Kontrol Garaj Kapısı Kontrol
Daireler Arası Görüşme Kapı ile Görüşme Güvenlik ile Görüşme

AkilliEv

 – Akıllı Evde Kullanılan Ürünler

EV YÖNETİCİSİ

 

EvYoneticisi

Akıllı ev sisteminin kalbi ile dünyanın herhangi bir yerinden evinizi yönetebilirsiniz. iOS, Android uygulamaları ve web ara yüzü ile evinizin tüm kontrollerine erişebilirsiniz.

Kablosuz olarak diğer ürünler ile haberleşip senaryo ve alarm durumlarının yönetilmesini sağlar. Akıllı ev sisteminize yeni cihazlar ekleyerek sonradan da genişletilmesine izin verir.

KONTROL PANELİ

KontrolPaneli8 giriş ve 6 çıkış sayısı, UPS özelliği, dahili RF Gateway ve Server ile ALL IN ONE kavramını yeniden tanımlayan bir panel. Kablosuz genişletilebilir altyapısı ile projeler için standart bir akıllı evden fazlasını yapıyor.

Aynı zamanda enerji tüketimini kontrol altına alarak %30 enerji tasarrufuyla doğa dostu yaşam vaad ediyoruz.

KontrolPaneli2Dahili sıcaklık sensörü ile her zaman sıcak bir yuva sağlıyor, ısınma verimliliğini arttırıyor. Oda bazlı ısıtma kontrolü özelliği ile tüm evinizin ısı kontrolü artık tek bir noktadan mümkün.

SMART TOUCH PANEL

SmartTouchPanelArtık kalabalık anahtar grupları ve standart oda termostatı devri sona eriyor. Kapasitif dokunmatik ekranlı akıllı oda anahtarı ile akıllı ev sisteminin tüm kontrol yeteneklerine erişebilirsiniz. Aynı zamanda akıllı oda termostatı ile oda anahtarı ile aydınlatma, perde-panjur, ısıtma sistemi ve senaryo kontrollerini yapabilirsiniz.

Akıllı oda anahtarı, tamperli cam tasarım ve farklı renk seçenekleri ile estetik ve teknolojiyi birlikte sunuyor.

SMART TOUCH PANEL MINI

SmartTouchPanelMiniStandart mekanik anahtar grupları yerine, yeni nesil çok fonksiyonlu dokunmatik cam anahtar ile odanızın sıcaklığını, perde – panjur, dimmer ve on – off aydınlatma kontrollerini keyifli bir şekilde yapabilirsiniz. Aynı zamanda ön tanımlı senaryo aktivasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

Akıllı oda anahtarı, tamperli cam tasarım ve farklı renk seçenekleri ile estetik ve teknolojiyi birlikte sunuyor.

 

SmartTouchSwitchCam yüzeyi ile estetik ve teknolojiyi birlikte sunan dokunmatik anahtar serisi evinizi geleceğe taşıyacak.

Kablosuz akıllı ev sistemi ile entegre veya bağımsız çalışabilen
4, 2 ve tekli seçenekleriyle…

SMART TOUCH SWITCH 4/2/1

 SMART THERMOSTAT

SmartThermostatDokunmatik cam termostat ile odanızın sıcaklığını 0.5° hassasiyetle ayarlayarak dilediğiniz sıcaklıkta kullanabilirsiniz. Akıllı ev ile entegre veya bağımsız çalışma özelliği ile esneklik sağlar.

Akıllı oda termostatı, temperli cam tasarım ve farklı renk seçenekleri ile estetik ve teknolojiyi birlikte sunuyor.

MERKEZİ KONTROL MODÜLÜ

 MerkeziKontrolModülü
CCM17XX Merkezi Kontrol Modülü, ürünleri ile kablosuz haberleşebilmesinin yanında, kablolu sensör bağlantı desteği ile marka bağımsız güvenliğinizi sağlar.

Güvenlik fonksiyonuna ek olarak, oda bazlı ısıtma kontrolü, priz, perde-panjur ve aydınlatma kontrol yeteneği ile evinize konfor ve tasarruf sağlar.

SplashBahceSulama otomasyonu ile uzak mesafeler ve zaman, sorun olmakta çıktı . Akıllı evden bağımsız olarak çalışıp ayarlanan zaman, sıcaklık ve nem değerinde; bitkilerinizin sulanması ve bahçe aydınlatma yönetimini gerçekleştirebilir.

Güneşin doğuş ve batışını bulunduğunuz koordinatlara göre hesaplayarak bitkilerinizin en doğru zaman ve ışık şiddetinde sulanmasını sağlar. 4 farklı nem sensörü ve hassas sıcaklık sensörü girişi ile ayarlanan zaman, sıcaklık ve nemde dilediğiniz su vanası ve aydınlatma sistemini kontrol eder.

SPLASH BAHÇE OTOMASYONU

rolemoduluElektrikli cihazlarınız, aydınlatma ve kombi kontrolü için tekli modül
Daha fazla aydınlatma, cihaz ve perde-panjur kontrolü için ikili modül .Her bir kanal için ayrılmış 277VAC 16A röleleri hem uzun ömürlü kullanım sunarken, ısıtıcı gibi yüksek güç tüketen ürünlerde sorunsuz kullanım sağlar. Anlık olarak yüksek akım çeken led armatürler için özel olarak tasarlanmış kontak yapısı sayesinde kontak yapışma sorunu yaşanmaz.

RÖLE MODÜLÜ 2/1 KANAL

infraredkontrolmoduluBütün kumandalarınızı tek bir cihazda topluyoruz. Marka bağımsız olarak; tv, uydu alıcı, klima, müzik çalar gibi cihazların kontrolünü sağlar. Aynı zamanda akıllı evinizin tüm fonksiyonlarını mobil uygulamamız ve herhangi bir kumanda üzerinden gerçekleştirir.

INFRARED KONTROL MODÜLÜ

dereceInfrared Kontrol Modülü, dahili sıcaklık sensörü ile oda sıcaklığını ölçüp, ayarlanan set değerine göre kombi yönetimi gerçekleştirir.
kumandaKumandanızın hangi cihaz kumandası ya da markası olduğu önemli değil. İstediğiniz tuşa evinizdeki aydınlatma, perde-panjur, priz hatta termostat sıcaklık kontrolü gibi görevler atayabilirsiniz.
aydinlikAydınlık Seviyesi ölçebilen sensörü sayesinde perde, panjur, aydınlatma veya benzeri kontrolleri yönetebilir.

İşletmelere Özel Detaylı Tüketim Takibi

enerjiMetreElektrik, doğalgaz ve su tüketim miktarı ve fatura takibini sağlar, size doğa dostu %30 daha verimli yaşam vaad eder. Web ara yüzü ile de ofis ve işletmeler de tüketim değerlerinizi detaylı izlenebilir. .
3 Faz akım, gerilim, aktif güç, reaktif güç ve cos φ değerlerini izleyebilirsiniz. Reaktif ve kapasitif sınır aşımı önlenir, ceza uygulanmasına engel olur.

 

ENERJİ METRE